Kralın Yeni Giysisi (2011)

kralFis

Yeni kıyafetler edinmeyi tutku haline getirmiş Kral, başka hiçbir şeyle kıyafetleri kadar ilgilenmez ve hiçbir şey onu kıyafetleri kadar heyecanlandırmaz.

Günün birinde ülkeye 2 düzenbaz gelir; insanları usta terziler olduklarına, dünyanın en eşsiz kumaşını dokuduklarına ve bu kumaşla yaptıkları kıyafetleri akıllı olmayanların ve beceriksizlerin göremeyeceğine inandırırlar.

Bu, kralın kulağına kadar gider ve kendisine bu kumaştan bir kıyafet diktirmeye karar verir. Terzilere yüklü miktar para verir ve hemen işe başlamalarını ister. Terziler de derhal işe başlar ve boş dokuma tezgâhlarında sözü geçen kumaşı dokumaya başlarlar.

Saraydaki hiç kimse –kral dahil- terzilerin dokuduğu kumaşı ve bitirdiklerinde de kıyafeti görmemekte ve akılsız veya beceriksiz görünmemek için görüyormuş gibi davranmaktadır.

Kral, kıyafetin dikimi son bulduğunda bir geçit alayı düzenler ve çıplak bir biçimde fakat üzerinde yeni “özel”  kıyafeti olduğunu düşünerek halkın arasına çıkar, halk da tıpkı saraydakiler gibi akılsız veya beceriksiz görünmemek için kıyafeti görüyormuş ve çok beğeniyormuş gibi davranır. Ta ki küçük bir çocuk “Kral Çıplak” diye bağırana kadar…

“Kişilik zafiyeti aldanmayı getirir” etiğinin yanı sıra; bizim öyküde gördüğümüz  “gerçeklerle yüzleşme”, “kusurlarımızı saklayıp örtmek yerine, barışıp onlardan kurtulmaya çalışma” ve “koşullar ne olursa olsun fikrimizi söylemekten kaçınmamamız gerektiği” gibi alternatif anlamları da küçük ve büyük izleyicimizle eğlenceli bir biçimde paylaşmayı hedefleyeceğiz.

İyi Çalışmalar

ROL VE GÖREV DAĞILIMI
Masal H.C.Andersen
Oyunlaştıran ve Yöneten Serhat Kurtay
Koreografi Dursun Polat
Müzik Ali Sakar
Dekor Ferit Özen
Kostüm Ayşe Güçlü
Işık-Efekt Uygulama Serhat Kurtay
Organizasyon Seda Eylem Kurtay
Kral Kaan Gençoğlu
Anlatan Senem Berfin Batun
1.Bakan-Halk Esra Akbaş
2.Bakan-Halk Nihan Aypolat
3.Bakan-1.Terzi-Halk Nergis Uslu
4.Bakan-2.Terzi-Halk Ezgi Aydın