İki Efendinin Uşağı (2016)

2008’den bu yana küçük izleyicilerimize oyunlar sergileyen bir tiyatro olarak, repertuvarımıza bir yetişkin oyunu eklemek istedik ve 4 aylık sıkı bir çalışmanın ardından Carlo Goldoni’nin klasik haline gelmiş komedi çalışması İki Efendinin Uşağı ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyoruz. Sözlü gelenekten beslenen, İtalyan Halk Tiyatrosu Commedia Dell Arte’nin yazılı eserlere dönüştürülmesinde önemli bir çaba olduğunu kabul ettiğimiz oyunun Türk seyirci ile iletişimini daha da dinamik kılmak için kendi çevirimizi gerçekleştirdik.

Tarihte önemli bir kırılma noktası olarak kabul ettiğimiz XVIII. Yüzyılda insanoğlunun geçirdiği değişim, değişen dönüşen değerler ve insan ilişkilerinde ekonomik çıkarın temel motivasyon kaynağı oluşturduğu, saf eleştirisini oyunun merkezine oturtarak okumaya ve aktarmaya çalıştık. Her ne kadar sürç-ü lisan edersek affola…

Pantalone ve Dr.Lombardi, çocuklarını nişanlamak üzereyken, Pantalone’nin kızı Clarice’nin eski nişanlısı olduğunu ve gizemli bir şekilde öldürüldüğünü öğrendiğimiz Federigo Rasponi’nin gelişi ile merasim yarıda kalır.

Aslında gelen, Ferderigo Rasponi’nin kız kardeşi Beatrice’dir ve ağabeyini düelloda öldüren sevgilisi Florindo’yu aramaktadır.

 Bu arada Federigo Rasponi zannettiği Beatrice’ye uşaklık etmekte olan Truffaldino’nun, rastlantı eseri, Beatrice’yi aramakta olan Florindo’ya da uşaklık etmeye başlamasıyla işler daha da karışacaktır.    

İyi Seyirler

 

ikiEfendiAfis3

KÜNYE

Yazar Carlo Goldoni
İngilizce’den Çeviren Serhat Kurtay
Yöneten Serhat Kurtay
Dramaturji Ekip Çalışması
Dekor Ferit Özen
Kostüm Ayşe Güçlü
Maskeler Sibel Altan-Selin Nazlı Ustaoğlu-Senem Berfin Batun
Işık-Müzik Uygulama Serhat Kurtay
Organizasyon-İdari Sorumlu Seda Eylem Kurtay
Oynayanlar
Ahmet Sarsılmaz Truffaldino
Elif Şen Brighella
Ezgi Aydın Clarice
Mustafa Kemal Bayrak Dr.Lombardi
Özge Gönan Beatrice
Senem Berfin Batun Smeraldina-Zanni2
Serhat Kurtay Pantalone
Sinan Nehir Florindo
Tolga Kurtez Silvio-Zanni1